Тема.
Приліт птахів
Мета:
ознайомити дітей з перелітними птахами
та з тими які залишаються на зиму;
розвивати в учнів інтерес до природи
та до птахів; виховувати бережливе
ставлення до птахів.
Обладнання:
предметні малюнки птахів, карточки зі
складами для гри.
Хід заняття
I.
Організаційна частина
- Доброго дня вам діточки! Мене звати Юлія Ігорівна. Сьогодні я буду проводити у вас виховне заняття.
- Діточки, а яка зараз пора року? (весна)
- А за якими ознаками ви бачите що прийшла весна? (з'явились перші квіти, цвітуть дерева,тане сніг,прилітають із вирію птахи)
- Отже діточки сьогодні наше виховна година буде присвячена птахам, а саме їхньому поверненню у рідні домівки, сьогодні ми повинні дізнатись чому птахи змушені перелітати в інші краї на зиму, і як ми повинні їм допомагати взимку.
- Основна частина1. Бесіда- Яка прекрасна наша Батьківщина! У будь-яку пору року. Але найгарніший куточок природи залишається мертвим, якщо його не оживляють птахи.- Діти, а яких птахів ви знаєте? (ластівка, синичка, горобець, снігурі, сова,жайворонок,сорока, ворона)- А чи знаєте ви якихось перелітних птахів? (ластівка, соловей, жайворонок, лелека).-Діточки, а як ви думаєте чому птахів потрібно берегти? (тому що вони є невідємнити помічниками людини, вони допомагають людині поїдаючи шкідливих комашок, також вони чарують нас своїми мелодійними піснями)- А як ви думаєте чи потрібно допомагати птахам взимку?- А ви допомагаєте птахам взимку? Як саме?Молодці я бачу ви дуже багато знаєте про птахів і як їм потрібно допомагати. А тепер давайте я розкажу вам трішки більше про тих птахів які повертаються до нас із далекого вирію.2.Розповідь з елементами бесіди- Діточки тих птахів, які відлітають від нас на зиму в теплі краї ми називаємо перелітними. Ластівки, жайворонки , лелеки, соловї,всі вони відлітають з нашої країни зимувати в далекі теплі краї. Під час перельоту вони знаходять дорогу орієнтуючись по сонцю та зірках. А ті птахи котрі залишаються на зиму ми називаємо зимуючими.- Зараз я буду читати вам загадки а ви повинні відгадати про яку пташку тут ідеться.Першим я приніс веснуПробудив усе від сну,Заспіваю під вікном,Звуть усі мене... (шпаком)Шпак є одним із перших вісників весни. Шпак – один із найвідоміших і найпопулярніших співочих птахів. Прилетівши з вирію шпаки охоче заселяють шпаківні, приготовлені для них людьми, або займають у лісі дупла, видовбані дятлами. В степу селяться в норах, в горах – в щілинах скель. Шпак – дуже корисний птах. Дбаючи про їжу для себе і своїх шпаченят, він знищує велику кількість гусені, метеликів, жуків.- Що ви запам'ятали про шпака?
В
лісі на зеленій гілці
Ніби
грав хтось на сопілці
Підійшов
поближче я,
І
побачив... (солов'я)
Соловей
– провісник Богині Весни: його спів
завжди сприймається як щасливий Божий
знак, а відсутність співу солов’я
свідчить про передчуття біди.
-
Що ви можете сказати про солов'я?
На
даху моєї хати
Оселився
птах цибатий,
Довгий
дзьоб і ноги має,
Мишок,
жабок полюбляє,
Чемних
діток із далека,
В
кожен дім несе... (лелека)
Лелека
– покровитель сім’ї і рідного дому.
Лелека символ поваги до батьків; символ
мандрівників; сімейного благополуччя,
щастя; батьківщини. Вбивство лелеки
прирівнювалося до вбивства людини. Цей
птах за повір’ям, має риси і звички, що
притаманні людям .В народному уявленні
він є символом праці і відданості.
-
Діточки, а що цікавого ви запам'ятали
про цього птаха?
Швидко
скрізь цей птах літає,
Безліч
мушок поїдає,
За
вікном гніздо будує,
Тільки
в нас він не зимує...(ластівка)
Ластівка
символізує
щасливе родинне життя, ласку, любов і
ніжність. Там, де звила гніздо ластівка,
живуть добрі господарі. Вона також
оберігає житло від грому, блискавки,
пожежі. Вважають, що ластівка – улюблена
Богом пташка, своїм щебетанням вона
прославляє його, наче молитвою. Тому
вважається великим гріхом розорити її
гніздо.
-
Що ви можете сказати про ластівку?
Хоч
на дереві над нами
Прибиває
щось гвіздками?
Наполегливо
працює,
Хоч
нічого не майструє... (дятел)
-
Діточки і хоча дятел не є перелітною
пташкою? А що це означає? Та ми просто
зобов'язані про нього поговорити. А чи
знаєте ви чим саме такий корисний дятел?
Дятли мають
долотоподібний дзьоб, короткі лапи з
міцними кігтями. Живляться комахами,
яких видобувають з-під кори довгим
язиком через отвори, зроблені дзьобом.
Крім того, їдять насіння хвойних рослин.
Для їх добування дятли влаштовують
«дятлові кузні». Дятли —
дуже корисні птахи. Вони ніколи не
псують кору здорових дерев. Дупла,
зроблені ними, часто використовують
інші птахи, серед яких багато корисних.
В Україні є кілька видів дятлів: звичайний
дятел, малий дятел, трипалий дятел,
зелена жовна та чорна жовна.
-Що нового
ви дізнались про дятла?
3. Гра «Перестав
склади»
- Діточки, а зараз я пропоную вам слова у яких переставлені клади, а ви повинні поставити їх у правильному порядку, а відгадкою до них має бути назва птаха.Ластівка (вка) (лас) (ті)Соловей (вей) (со) (ло)Лелека (ка) (ле) (ле)Жайворонок (жай) (ро) (нок) (во)Журавель (ль) (жу) (ве) (ра)
- Оповідання про лелекуЖила на світі маленька дівчинка, яка була схожа на ясне сонечко — надзвичайно привітна, красива та лагідна. Понад усе маленька красуня полюбляла дивитися на вечірнє небо й милуватися місяцем. А ще дівчинка хотіла, щоб він до неї прийшов у гості. Але місяць усе не з’являвся. Дівчинка поверталася додому трохи засмучена, але, засинаючи, сподівалася, що наступного дня місяць таки може прийде.Одного ранку серденько маленької красуні почало радісно стукати в передчутті чогось незвичайного. Дівчинка була впевнена, що саме сьогодні увечері має статися щаслива пригода. Коли стемніло, вона вибігла з будиночка й почала кликати Місяця: «Я тебе запрошую, будь ласка, прилинь!»Раптом на небі одна зірочка відокремилася — яскрава та іскриста, й приземлилася у квітнику їхнього саду.— Зірочко, де ти і що з тобою? — допитувалася дівчинка, шукаючи небесну гостю. Раптом у кінці стежки вона побачила в траві маленьку пташечку. Красуня підняла маленьку теплу грудочку, пригорнула й мерщій кинулася до хати.— Матусю, — схвильовано мовила до неньки, — Місяць не зміг прийти на моє прохання, проте подарував пташеня. Поглянь, яке миле! — радості в дівчинки не було меж.Мама оглянула пташеня, торкнулася пальцем закритих очей і сумно зітхнула:— Бідненька, у неї зламане крильце, вона хвора!Дівчинка зробила для пташки м’якеньке гніздечко й почала її доглядати. Через місяць пташка одужала й перетворилася на гарного білого лелеку. Одного разу вони удвох гуляли понад річкою й лелека несподівано сказав:— За те, що ти мене вилікувала, я тобі щось подарую.— А хіба ти вмієш говорити? — здивувалася дівчинка.— Так, — відповів лелека, — бо я не простий лелека, а чарівний.Промовивши це, лелека дав дівчинці зернятко чарівної квітки й сказав:— Якщо ти посадиш це зернятко і будеш його доглядати, то дістанеш те, що захочеш.Попрощавшись, лелека полетів, а дівчинка пішла у садок і посадила зернятко в землю. Чекаючи наступного дива.Діточки чому дівчинка любила дивитись у вечірнє небо?- А кого знайшла дівчинка у садочку?- А що сталось із лелекою?- Чи допомагала дівчинка лелеці?- А як вона потім їй віддячила?- А може хтось з вас знає легенду,віршик чи розповідь про птахів?Молодці я бачу ви були дуже уважними.5.Звернення до людей- Діточки а зараз давайте ми з вами уявимо себе на місці птахів і зробимо звернення до людей, як саме вони повинні поводитись із птахами.III. Підсумок заняття- Діточки на жаль підходить до завершення наше з вами заняття.Отже:- Що нового ви дізнались на сьогоднішньому нашому занятті?- А яких птахів ви запам'ятали?- Чи маємо ми піклуватись про птахів? Як саме?
Спасибо, он мне помог, очень хороший
ОтветитьУдалить